TÜRKİYE PETROLLERİ - TARİHÇE

1963 yılında ana kuruluşu TPAO’nun Türkiye Petrolleri markasıyla kurduğu akaryakıt istasyonları, 16 Şubat 2006 tarihinde TPIC’in alt kuruluşu olarak TP Petrol Dağıtım LTD. ŞTİ adı altında kurulmuş; 15 Ocak 2007 tarihinde ise akaryakıt pazarlama faaliyetine başlamıştır. 16.07.2009 tarihinden itibaren TP Petrol Dağıtım AŞ olarak faaliyetlerine devam eden Türkiye Petrolleri ’nin öncelikli amacı, her ilde bayi ağını genişletmektir. Şirket, paydaşlarına dürüst ve ilkeli bir çalışma ve devlet güvencesi sunmaktadır. Türkiye Petrolleri, 2012 yılında akaryakıt satışlarında en büyük işlem hacimli 8 şirket arasına girmiş, siyah ürün satışlarında 5. büyük şirket, toplam akaryakıt satışlarında 6. büyük şirket olmayı başarmıştır. 2012 yılının ilk altı ayında 160, Nisan 2013’de 195, 2014 yılında 250 ve 2015 yılında 300 'ü aşan istasyon sayısına ulaşan Türkiye Petrolleri, son 3 yılın en hızlı büyüme gösteren akaryakıt şirketlerinden biri olmuştur.

Milli akaryakıt dağıtım şirketimiz Türkiye Petrolleri (TPPD), Resmi Gazete'nin 22 Ocak 2013 tarih ve 28536 numaralı sayısında yer alan 2012/4152 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla TPAO'ya bağlı TPOC'a devredilmiştir. Türkiye Petrolleri; dağıtım şirketi olabilmenin en önemli temel şartı olan depolama ve lojistik altyapı çalışmaları çerçevesinde, Dörtyol (94.000 m3), Kırıkkale (21.000 m3) ve İzmit (10.000 m3) depolarını hizmete açmıştır. Ege bölgesinde depo yapımı için İzmir-Aliağa’da arazi satın alınmıştır. Ayrıca; Samsun ve Aliağa'da dolum terminallerini faaliyete alan Türkiye Petrolleri, İstanbul ve Trakya gibi stratejik noktalarda yeni ikmal, depolama tesisleri kurulması ve faaliyete geçirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Dörtyol Dolum Tesisinde mevcut kapasiteye ek olarak, 16.000 m³’lük benzin-motorin, ihrakiye için ise 45.000 m³’lük fuel oil ve Motorin-Marin dizel tanklarının projelendirilmesi tamamlanmıştır; ayrıca, akaryakıtın istenilen kalitede temini, sevkiyat sorunlarının önlenmesi ve akaryakıt dağıtımının kendi kontrolünde yapılabilmesi için Avrupa Birliği normlarında bir tanker filosu oluşturmuştur.
Türkiye Petrolleri, dağıtımını yaptığı akaryakıtı; iç pazarda TÜPRAŞ Rafinerileri’nden ve dağıtıcılar arası ticaret kapsamında diğer dağıtım şirketleri depolarından, dış pazardan ise uluslararası firmalar aracılığı ile ithalat yoluyla temin etmektedir. Türkiye Petrolleri, ülke genelinde toplam 14 farklı noktadan ikmal yaparak, bayilerine ve diğer müşterilerine en yakın yerden ikmal imkanını sunmuş olup, 200’ün üzerinde noktaya ürün teslimatı yapmaktadır.

Otomasyon çalışmaları çerçevesinde, akaryakıt istasyonları sahiplerine PDA cihazları üzerinden istasyon bilgilerini takip edebilmelerini sağlayacak altyapı hazırlanmıştır. Bu sistem ile tüketici, Türkiye Petrolleri istasyonlarından satın aldığı yakıtın üretimden pompa çıkışına kadar geçen her bir adımını takip etme imkanına kavuşmuştur. Türkiye Petrolleri istasyonlarında etkin otomasyon sisteminin kurulmasının hemen ardından 'TP TAŞIT TANIMA' sistemini uygulamaya alan Türkiye Petrolleri, çalıştığı kurum ve kuruluşlara kaliteli hizmet sunma yolunda önemli bir adımı daha gerçekleştirmiştir. Türkiye Petrolleri “Mutlak Müşteri Memnuniyeti” prensibi doğrultusunda 2010 yılı itibari ile 'CrediTP' uygulamasına başlamıştır. Kaliteli ürün ve müşteri odaklı hizmet sunan, yaratıcı çözümleri ve olumlu yaklaşımlarıyla, performans ve kâr odaklı, sürekli gelişerek büyüyen Türkiye Petrolleri, sektöre yön veren lider firmalardan biridir.

Kuruluşundan bu yana Türkiye Petrolleri, sektörde dengeleyici bir rol üstlenmektedir. Gerek perakende pazarda, gerekse büyük ölçekli ihalelere katılım sağlayarak rekabeti tetiklemekte ve böylece tüketiciye katkı sağlamaktadır. Türkiye Petrolleri, dinamik bir yapıyla sürekli gelişen, özellikle şehir merkezleri ağırlıklı olmak üzere, il ve ilçe merkezlerinde akaryakıt dağıtım faaliyetleri gerçekleştirmekte ve etkin kaynak kullanımı, esnek ve ilerleyen yapısı ile de alternatif çözümler sunmaktadır.

Türkiye Petrolleri, bir yandan da kamu kurum ve kuruluşları ile stratejik iş birliği çalışmaları yürütmektedir. Akaryakıt pazarında yerli bir marka olarak sektörün en büyük oyuncuları arasındaki yerini sağlamlaştırmak amacıyla, Türkiye genelinde Aliağa, Batman TPAO, Batman TÜPRAŞ, Marmara Ereğlisi, İzmit-Körfez, Kırıkkale Depo, Kırıkkale TÜPRAŞ, Mersin, Hatay Dörtyol Depo ve Giresun’da irtibat ofisleri açan Türkiye Petrolleri, tüm yurtta kesintisiz iletişim ve erişim için tüm bölge ve istasyonlarında otomasyon destek sistemlerini hayata geçirerek bayilerine 365 gün 24 saat hizmet verebilecek altyapı çalışmalarını tamamlamıştır.

'Müşteri memnuniyeti' kapsamında tüketicilerine 444 44 87 Müşteri Hizmetleri Hattı, SMS bilgilendirme hizmeti ile en yakın istasyon ve fiyat bilgilerini müşterilerine ileterek hizmet vermektedir. Bayilerinin sürekli eğitimi amacıyla çalışmalarını devam ettiren Türkiye Petrolleri, 'Mobil Eğitim' uygulamaları ile de Türkiye’nin her bölgesinde ki istasyonlarına dahi hızlı ve etkin bir şekilde güncel eğitimler verebilmektedir.

Türkiye Petrolleri, kalite düzeyinin yükseltilmesi ve verimliliğin arttırılması amacıyla ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 standartlarının tüm gerekliliklerini sağlayarak kalite belgelerini de almış bulunmaktadır. Çalışanlarının gelişimini bu standartlar doğrultusunda destekleyen Türkiye Petrolleri, “Yangınla Mücadele ve Temel İş Güvenliği”, “OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği”, “ISO 14001 Çevre Yönetimi” ve “Güvenli ve İleri Sürüş Teknikleri” gibi birçok eğitim programını gerçekleştirdi. Sağlığa, emniyete ve çevreye duyarlı olan, değerlerinden güç alarak kaliteli ürün ve müşteri odaklı hizmet sunan, yaratıcı çözümleri ve olumlu yaklaşımlarıyla, sürekli gelişerek büyüyen Türkiye Petrolleri, sektöre yön vererek, bayrağını zirveye taşımayı ve liderliği hedefliyor.

İstasyonumuz